مراسم تشییع شادروان دکتر علی اصغر کتباب برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1402/10/26 | 
مراسم تشییع شادروان دکترعلی اصغر کتباب استاد پیشکسوت دانشگاه  صنعتی امیرکبیر با حضور اساتید، کارکنان، دانشجویان، دانش آموختگان و متخصصان صنعت پلیمر و رنگ برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله قرآن مجید توسط دکتر منوچهر خراسانی آغاز شد و دکتر علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه، دکتر مرتضی ابراهیمی رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ، دکتر حمید میرزاده و دکتر حسین نازکدست از اساتید پیشکسوت دانشکده سخنانی را در وصف این استاد بزرگ بیان کردند و نمازمیت  بر پیکر این استاد پیشکسوت توسط حجت الاسلام روح اله رجبی رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقامه شد.


 


 
دستاوردهای ارزنده دکتر کتباب در حوزه پلیمر و لاستیک
 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به دستاوردهای ارزنده شادروان دکتر کتباب از اساتید پیشکسوت این دانشگاه در حوزه مهندسی پلیمر، ابراز امیدواری کرد که دانشجویان وی بتوانند جای این استاد بزرگ  را پر کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر علیرضا رهایی در مراسم تشییع دکترعلی اصغر کتباب استاد پیشکسوت دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر، درگذشت این استاد پیشکسوت را به خانواده وی و به دانشگاهیان صنعتی امیرکبیر تسلیت گفت و افزود: ایشان در هر مکانی و در هر زمانی فعالیت‌های ارزشمندی داشت و در کمال دلسوزی برای بهبود کیفیت علمی دانشکده و دانشگاه تلاش‌های  ارزنده ای  را انجام داد.
وی با اشاره به فعالیت و مسوولیت‌های مرحوم دکتر کتاب در دانشکده مهندسی پلیمر اظهار کرد: وی در موقعیت و تخصصی که داشت، یک مرجع بود و ما امروز یک مرجع علمی بزرگ را از دست دادیم.
رهایی از شادروان دکتر کتباب به عنوان سنگ بنای مرکز تحقیقات پلیمر یاد وخاطر نشان کرد: این مرکز تحقیقات که امروز یک مجموعه با ارزش است، از سوی دکتر کتباب تاسیس شد. ایشان همچنین در امر لاستیک و مسائل مرتبط با آن،  یک فرد مرجع بود و شاید در سطح کشور متخصصی با این سطح از اطلاعات علمی نداشته باشیم.
رهایی محصول فعالیت‌های ایشان را محصولات بسیار پر بار دانست و یادآور شد: برخی از اساتید ما در داخل دانشگاه، تربیت شده دست چنین اساتیدی هستند و امیدوارم همه ما بتوانیم جای خالی ایشان را پر کنیم.

 
فقدان این استاد بزرگ برای جامعه علمی جبران ناپذیر است
 
دکتر مرتضی ابراهیمی رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن عرض تسلیت به خانواده مرحوم دکتر کتباب و خانواده بزرگ امیرکبیر گفت: بی‌تردید فقدان این استاد بزرگ برای جامعه علمی و صنعتی کشور که از دانش ایشان بهره مند می‌شدند، غمی است گران و برای جامعه دانشگاهی  ضایعه‌ای جبران ناپذیر و فراموش ناشدنی است.
 
استاد کتباب مرد بزرگی بود و در حوزه دانش الاستومرها بی‌نظیر
 
دکتر حمید میرزاده از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این مراسم تشییع  گفت: همه ما برای بزرگداشت استادی فرهیخته، دانشمندی فرزانه جمع شدیم.
وی افزود: استاد کتباب سهم و نقش بسزایی در توسعه علوم و فناوری پلیمر ایران داشته است و همه ما مدیون تلاش های صادقانه و خدمات مخلصانه وی هستیم.
میرزاده دکتر کتباب را جز استادانی دانست که در زمان جنگ و در سال ۱۳۶۲ در محضر نخست وزیر وقت سند تاسیس مرکز تحقیقات پلیمر ایران را امضا کرد و در حقیقت ایشان در توسعه و تاسیس آن مرکز هم همکاری و نقش مهمی داشت.
این استاد پیشکسوت دانشگاه بیان داشت: ایشان نسل سوم اساتید بعد از انقلاب بود که پای کشور و تربیت دانشجویان ایران ایستاد و با آنکه زمینه مهاجرت و حتی دعوت از ایشان وجود داشت خدمت به کشور را بر منافع شخصی خود ترجیح داد.
میرزاده خاطر نشان کرد: خدمات علمی و پژوهشی استاد کتباب هیچگاه از خاطره‌ها محو نخواهد شد ایشان  مرد بزرگی بود و در حوزه دانش الاستومرها بی‌نظیر بود. از نظر اخلاق علمی و آگاهی بسیار مقید، منظم و متعهد به آموزش و پژوهش عمیق بود و با غیرتمندی، همیشه از منافع ملی ایران و ایرانیان دفاع می‌کرد.

 
شادروان دکتر کتباب یک از ستون های توسعه علم پلیمر در کشور بود
 
دکتر حسین نازکدست از اعضای هیات علمی پیشکسوت این دانشگاه نیز در این مراسم، استاد کتباب را یکی از ستون های توسعه علم پلیمر در کشور توصیف کرد و افزود: ۵۰ سال با ایشان همراه بودم و روزگاری را به یاد می آورم که تلاش های فراوانی برای توسعه این حوزه انجام داده است.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 212 بار   |   دفعات چاپ: 27 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر